A brutális bántalmazások ellenére rendre jól szerepel a sajtószabadság-felmérésekben az ország.
Májusban több demonstráció is zajlott a fővárosban a státusztörvény ellen. A főként fiatalokból és ellenzéki politikusokból álló tüntetők több alkalommal is összefeszültek a rendőrökkel. Az egyik ilyen tüntetés során a rendőrség könnygázt is bevetett a tömeg oszlatására a Karmelita kolostor előtti téren. Az ellenzéki politikusok és a jogvédő szervezetek is erős kritikával illették a rendőrséget, amely szerintük aránytalanul erőszakosan lépett fel a demonstrálókkal szemben, a kormánykritikus sajtó képviselői közül néhányan pedig amiatt emeltek kifogást, hogy a könnygázból a tüntetésről tudósító újságírók is kaptak.
Ennek apropóján úgy gondoltuk, cikksorozatot indítunk, amelyben bemutatjuk, hogy a környező országokban hogyan bánnak a sajtó munkatársaival a hasonló demonstrációk során. Először Franciaországot vettük górcső alá, ahonnan az elmúlt időszakból több brutális esetről is beszámoltak.
Március 15-én például az AB7Media egyik újságíróját több alkalommal is megütötték, a védőfelszerelését letépték róla és felszólították a távozásra a rendőrök, miközben a franciaországi nyugdíjreform elleni demonstrációról tudósított. A nő hiába jelezte több alkalommal is, hogy a sajtó képviselőjeként van jelen a rendezvényen, a rendőröket ez nem igazán érdekelte. Az esetről videófelvétel is készült:
Alors que nous filmons avec une observatrice indépendante @m_a_ema, des policiers nous agressent, coup de matraque, arrachage de lunettes, coups sur le téléphone, « dégage ! ». #Rennes #NonALaReformeDesRetraites #manifestation #manif15mars #Greve15mars pic.twitter.com/jNxLdonQBA
— AB7 Média (@Ab7Media) March 15, 2023
Néhány nappal később, egy március 21-i demonstráción szintén hasonló jelenetek játszódtak le, amikor egy videós újságírót rángattak meg a rendőrök, akiknek láthatóan nem tetszett, hogy felvétel készül arról, hogy embereket tartóztatnak le a tüntetés során. Itt is hiába jelezte az újságíró, hogy a sajtó képviselője, a rendőrök így is tovább vegzálták. Egyikőjük még azt is megjegyezte, nem érdekli, hogy van nála sajtóigazolvány, olyanja ugyanis bárkinek lehet. Erről az esetről is készült videófelvétel:
La police ne veut pas que les journalistes filment les arrestations… bizarre hein…
— Mick Novitch (@MickNovitch) March 21, 2023
Le policier terminera par dire « tout le monde a une carte de presse ça ne veut rien dire » pic.twitter.com/49PAuB91li
Még rosszabbul járt Paul Boyer újságíró, akit olyan brutálisan bántalmaztak a rendőrök, hogy meg is kellett műteni, miután fejsérülést és kéztörést szenvedett. Az újságíró egy március 23-i nyugdíjreform elleni tüntetésről tudósított éppen, amikor elmondása szerint motoros rendőrök egy csoportja válogatás nélkül ütni kezdte gumibottal az útjába kerülő embereket, köztük őt is. Hiába mutatta fel a sajtóigazolványát, ennek ellenére egyszer tarkón, kétszer pedig arcon ütötték. Az újságíró sérüléseit végül kórházban kellett ellátni, valamint két hét betegszabadságra kényszerült. Az eset után feljelentést tett.
Malgré ma carte de presse en évidence, je me suis fait matraquer durant la manif #ReformeDesRetraites par un agent de la BRAV vers 21h bd Beaumarchais. Crâne ouvert, fracture de la main.
— Paul Boyer (@Paulo_Boyer) March 23, 2023
Jamais été ciblé si directement ni durant les GJ ni lors de mes reportages à l’étranger pic.twitter.com/jYp49MHLfx
Április 15-én egy Anna Margueritat nevű fotóriporter hölgyre támadt rá a rendőrség, miközben egy erőszakosnak tűnő letartóztatást filmezett. Az újságírónőre az egyik rendőr a gránátvetőjét is ráfogta. Ő is hiába mutatta fel a sajtóigazolványát a támadás során, egyikőjük megragadta és lefényképezte azt. Az esetről szintén készült felvétel:
#France: Police aim grenade launcher at #AnnaMargueritat while filming protest in Rennes. Officers threatened to arrest her. Grab her press card. Sets a dangerous precedent for journalists covering demonstrations. #CFWIJ strongly condemns the aggressive actions of French police. pic.twitter.com/fXMUmfdI1h
— #WomenInJournalism (@CFWIJ) April 20, 2023
Az általunk bemutatott esetek jól példázzák, hogy Franciaországban rendszeresen fizikailag is bántalmazzák az újságírókat, akadályozzák őket a munkavégzésükben a rendőrök. Ennek ellenére rendre jól szerepel Franciaország a sajtószabadság-felmérésekben, a Riporterek Határok Nélkül ranglistáján például az előkelő 24. helyen szerepeltek legutóbb, míg Magyarország csupán a 72. volt.