“Nincs objektív mérce arra, mennyi idő után nevezhető valami botránynak” – válaszolta Dull Szabolcs, a Telex főszerkesztője alapítványunknak.
A Telex szerkesztőségének a Pegasus-ügy médiafolyamatait elemző írásunk kapcsán küldtünk kérdéseket. Dull Szabolcs, a Telex főszerkesztőjének válaszait változtatás nélkül közöljük:
- Mennyi időnek kell eltelnie, illetve milyen objektív mércének kell megfelelnie egy hírnek, hogy arra botrányként lehessen hivatkozni? Milyen megfontolások alapján döntött úgy a szerkesztőség, hogy pár órával a hír magyarországi megjelenése után már botrányként hivatkozik rá?
Nincs objektív mérce arra, mennyi idő után nevezhető valami botránynak. Jelen esetben arról van szó, hogy szerte a világban újságírókat, közéleti embereket figyeltek meg titkos módon, kémprogramokkal – máig nem tudni, kicsodák és miért. Ha ezt újságírók botrányként definiálják, nem látok ebben kivetnivalót.
- Milyen megfontolásból időzítették az emberek megfigyeléstől való félelmére építő cikket a Pegasus-ügy reggelére? Korábban legyártott, ekkorra betervezett cikkről van szó vagy az éjszaka folyamán írták meg? (Forrás: https://telex.hu/direkt36/2021/07/19/hogyan-tudjak-feltorni-a-telefonomat-es-mit-tehetek-ellene)
Miután tisztában voltunk a vasárnap esti cikk által felvetett kérdésekkel, írtunk egy olvasóinkat minél jobban képbe helyező cikket, amelyet hétfő reggel publikáltunk. A normális szerkesztőségi munka része, hogy előre készülünk egyes témákat több szempontból körüljáró cikkekkel. Minden más esetben is így járunk el, és korábban megtervezzük a vezető anyagaink publikálását.
- Miért döntöttek úgy, hogy Orbán Viktort rakják a kiemelt képre a Pegasus-ügyet kirobbantó cikkükben, amikor nincs bizonyított köze az ügyhöz?
Több közvetett bizonyíték van arra, hogy a magyar állam, illetve egy szerve is megvásárolta ezt a kémprogramot – ezt nem is cáfolta eddig egyetlen magyar állami döntéshozó sem. Mivel a végrehajtó hatalom feje a miniszterelnök, ezért a címlapon így jeleztük, hogy állami ügyről van szó.
- Számos nem kormánypártinak tartott médium meglepően rövid idő alatt kezdett el egyhangúan botrányként hivatkozni a Pegasus-ügyre. Történt bármilyen egyeztetés a szerkesztőségek között a hír kommunikálásának módjával kapcsolatban?
Minden normálisan működő újságnál a szerkesztőségi autonómia része, mivel, hogyan, milyen gyorsan foglalkoznak az újságírók. Ez a Telexnél is így történt, és minden bizonnyal más, ön által említett médiumnál is. Szerkesztőségek közötti egyeztetés nem történt.
Kiemelt kép: HVG